22 lutego 2021

W Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Gminy Sanok.

Przedstawiciele mieszkańców kilku podsanockich miejscowości oraz władz Gminy Sanok przyjechali do Rzeszowa by spotkać się z posłem Mieczysławem Kasprzakiem. Tematem spotkania był protest związany ze zmianą granic miasta Sanoka. Władze miasta chcą przyłączyć 10 miejscowości:

  • obszar sołectwa Bykowce, sołectwa Czerteż, sołectwa Międzybrodzie, sołectwa Płowce, sołectwa Sanoczek, sołectwa Stróże Małe, sołectwa Stróże Wielkie, sołectwa Trepcza, sołectwa Zabłotce – z Gminy Sanok,
  • obszar sołectwa Zahutyń – z Gminy Zagórz.

Jak tłumaczył na konferencji prasowej Tadeusz Wojtas – przewodniczący Rady Gminy, zmiana granic Sanoka jest sposobem na „ratowanie” budżetu miasta. Tadeusz Wojtas powiedział, że Sanok ma blisko 100 mln zadłużenie, a włączenie ościennych miejsowości jest działaniem mającym jedynie zwiększyć wpływy do budżetu miasta.

Uczestnicy konferencji argumentowali, że ich miejscowości dobrze się rozwiają, są wyposażone w niezbędną infrastukturę i nie porzebują włączenia w granice miasta. Ich zdaniem obietnice władz miasta dotyczące rozwoju przyłączonych miejscowości, nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Mieczysław Kasprzak, poseł PSL zadeklarował, że będzie pomagał mieszkańcom w ich staraniach, aby plany poszerzenia Sanoka nie weszły w życie.