11 września 2018

O tym jak zmienił się świat po 11 września 2001 roku mówił na antenie Radia Via dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa, WSIiZ, StratLider

Dziś mija 17. lat od zamachów terrorystycznych na terytorium Stanów Zjednoczonych. 11 września 2001 roku dwa samoloty pasażerskie porwane przez członków organizacji Al-Ka’ida uderzyły w wieże World Trade Center – Światowej Stolicy Handlu, a kolejny w budynek Pentagonu. Czwarty porwany przez terrorystów samolot, w wyniku interwencji pasażerów rozbił się przed Waszyngtonem. W wyniku zamachów zginęło blisko 3 tys. osób, a ponad 6 tys. zostało rannych.

Zdaniem dr Macieja Milczanowskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa – wydarzenia z 11 września zmieniły świat w którym żyjemy:

Od tego czasu inaczej postrzegamy problem terroryzmu. Zmieniła się także sytuacja geopolityczna. Stany Zjednoczone zupełnie zmieniły swoją strategię i inaczej zaczęły angażować się w problemy światowe. Przemodelowany został cały Bliski Wschód. To z kolei dało pole do działania Rosji oraz Chinom.

Całość rozmowy z naszym gościem do odsłuchania na naszej stronie internetowej w zakładce Gość Poranka.

Artur Sołek