24 marca 2021

fot. podkarpackie.pl

W Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej odbyły się uroczystości upamiętniające wszystkich, którzy narażali życie, by pomóc prześladowanym Zydom.

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione przez Parlament w 2018 roku z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. 24 marca, to także kolejna rocznica śmierci Rodziny Ulmów z Markowej oraz ośmiorga żydowskich uciekinierów z rodzin Goldmanów/„Szallów”, Grünfeldów i Didnerów, którzy ukrywali się w domu Józefa Ulmy.

Tradycyjnie w Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej odbyły się uroczystości upamiętniające wszystkich, którzy narażali życie, by pomóc prześladowanym Żydom. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej,  duchowieństwa oraz potomkowie rodzin, które pomagały Żydom.

Uczestnicy spotkania modlili się przy grobach rodzin, które ukrywały Żydów w Markowej. Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział we mszy świętej w kościele pw. św. Doroty w Markowej odprawionej w intencji Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej i o beatyfikację Sług Bożych Rodziny Ulmów. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Muzeum w Markowej. Na placu przed Muzeum odsłonięto m. in. kolejne tabliczki z nazwiskami Polaków, którzy pomagali Żydom.

Fot. Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Artur Sołek