1 marca 2021

W Rzeszowie uroczyste obchody rozpoczną mszą świętą w kościele farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława, w intencji pomordowanych członków IV zarządu WIN

1 marca 2020 r. Obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowił go w 2011 r. Parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Uroczystości odbędą się także w Rzeszowie.

Niezłomni, czyli Ci którzy nie zrezygnowali z walki o wojną ojczyznę, mimo, że ostatni rozkaz dowódcy Armii Krajowej, wydany 19 stycznia 1945 r. rozwiązywał siły zbrojne w okupowanym częściowo przez Niemców, częściowo przez Sowietów kraju i dawał żołnierzom wolną rękę. Gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” nakazywał dalsze działania w obronie niepodległości i ludności, jednak zwalniał z przysięgi wojskowej. Interpretacja należała już do podwładnych i ich dowódców. Miedzy innymi dlatego dziś nazywamy ich niezłomnymi – mówi Bogusław Kleszczyński, historyk z rzeszowskiego oddziału IPN

W Rzeszowie uroczyste obchody rozpoczną mszą świętą w kościele farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława, w intencji pomordowanych członków IV zarządu WIN, później symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem im dedykowanym, a następnie nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego, zwołana, aby uczcić pamięć bohaterów. W programie m.in. okolicznościowe wystąpienia, w tym Franciszka Batorego, przedstawiciela Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, brata „żołnierza wyklętego” Józefa Batorego. Radni województwa chcą też przyjąć stanowisko upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych.

Tuż przed nadzwyczajną sesją sejmiku, w holu rzędu marszałkowskiego na II piętrze odbędzie się symboliczna uroczystość poświęcona członkom IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawiłość” oraz innym „wyklętym”. Pod tablicą poświęconą płk. Łukaszowi Cieplińskiemu  złożone zostaną kwiaty oraz zapłoną znicze.

 

Iwona Kosztyła