17 października 2019

Śpiewają i grają z pasją, muzyka to ich żywioł. I tak już od ponad 10 lat zachwycają poziomem artystycznym, co doceniła Akademia Fonograficzna nominując płytę chóru z utworami Józefa Elsnera do nagrody Fryderyk 2012. Takie momenty uskrzydlają, dodają energii – choć tej mają i tak całe pokłady – pozwalają zapomnieć o godzinach prób…

Pomysł, pasja, ludzie

Najpierw miała być tylko oprawa muzyczna liturgii świątecznej w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej. Tylko tyle, ale Opatrzność miała inne plany i tak zaczęło się. Wielogodzinne próby, praca i pasja kilkunastu osób bardzo szybko przerodziła pomysł dyrygenta Zdzisława Magonia i proboszcza z Kraczkowej księdza Mieczysława Biziora w coś muzycznie fantastycznego. Zaczęło się w 2004 r. od kolęd i pastorałek, potem utworzono orkiestrę i w rezultacie w kwietniu 2006 r. w sali balowej zamku w Łańcucie w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II chór i orkiestra wykonali wspólnie koncert. Stał się on początkiem kariery Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS.

Wielkim sukcesem zespołu są ludzie. Pomysł Zdzisława Magonia, jego pasja muzyczna, niezwykła zdolność współpracy z ludźmi i…fantastyczny kontakt z młodzieżą, bez zaangażowania każdego z artystów, godzin ćwiczeń, bez ich pasji nie przyniósłby dziś sukcesu. I jeszcze kolejny niezwykle pozytywny aspekt – przyciągnięcie i rozwijanie muzycznych pasji i talentów u młodych ludzi, z których wielu potem wybiera dalsze kształcenie muzyczne i wiąże swoją przyszłość zawodową z muzyką. Przez te ponad 10 lat przez chór przewinęło się kilkadziesiąt osób, młodzi przyprowadzają kolegów i koleżanki, rodzinę, starsi – dzieci.

NICOLAUS to kapitalne połączenie talentu muzycznego i śpiewaczego, przebojowości, można śmiało określić go jako muzyczny fenomen. Wybrali muzykę sakralną jako repertuar – jeden z najtrudniejszych i niezwykle wymagający zarówno dla wykonawców, jak odbiorców. Dowodem na wysoką jakość ich muzyki i śpiewu stała się choćby wspominana nominacja do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2012. Ma on także na swoim koncie 6 wydanych płyt.

Dzisiaj NICOLAUS należy do najlepszych chórów i orkiestr amatorskich w Polsce, znany i ceniony w świecie artystycznym i przez publiczność. Od lat są artystycznymi ambasadorami regionu, swoimi występami udowadniają, że z talentem i muzyką można wyruszyć nawet z niewielkiej Kraczkowej w wielki świat artystyczny. I można całkiem spokojnie ze śpiewem na ustach „podbić”.

Artystyczne podróże

NICOLAUS został bardzo szybko dostrzeżony poza Kraczkową, okolicą bliższą i dalszą, poza regionem. Dziś podróżuje po całej Polsce i po Europie, wielokrotne odbywał tournée artystyczne po Włoszech, gdzie wystąpił między innymi w Bazylice Św. Piotra w Rzymie, koncertował w Austrii, Francji, Bułgarii, Mołdawii, wielokrotnie na Ukrainie i w Polsce, czy na prestiżowych festiwalach. Ich występy przyjmowane są z wielkim uznaniem publiczności oraz znawców tej dziedziny muzyki. I tak samo było tym razem podczas występów w Bośni i Hercegowinie.

Każda podróż to cała gama wrażeń, przeżyć, przygód, rozmów i poznawania ludzi. Dla mnie był nie tylko fascynującą podróżą po Bośni i Hercegowinie, ale także podróżą muzyczną i szansą na poznanie tych pełnych pasji muzycznych ludzi, którzy tworzą NICOLAUSA. Przestali być tylko grupą zakochanych w muzyce ludzi, których wspaniale się słucha. Teraz po wielu godzinach rozmów i podróży są piękną „układanką”, złożoną z pasji do muzyki, codziennych radości, sukcesów i porażek, każdy z nich wnosi do zespołu swój bagaż życiowy i muzykę… Wyjazd jest także zawsze świetną okazją do integracji zespołu, a także zwiedzania i poznawania nowych miejsc i ludzi. W tym roku był Mostar, piękny Dubrownik, Park Narodowy Jeziora Plitvickie, mieliśmy okazję poznać wspaniałe bałkańskie krajobrazy, melanż kultur. Był to także czas odpoczynku przed kolejnym rokiem pracy chóru i orkiestry, której członkowie pracują zawodowo, uczą się i studiują.

Izabela Fac