24 października 2018

25 nowych autobusów trafi jeszcze w tym roku do Związku Gmin PKS, które obsługują w Rzeszowie linie podmiejskie. Duży projekt transportowy samorządów z powiatu rzeszowskiego jest w fazie realizacji.

Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja samochodowa zrzesza 9 samorządów położonych wokół Rzeszowa: Boguchwałę, Chmielnik, Czarną, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Świlczę, Trzebownisko i Tyczyn.

Związek jest odpowiedzialny za tzw. „MKS-y”, które dojeżdżają z wspomnianych gmin do Rzeszowa.

W ramach rozpoczętego rok temu projektu zostaną zakupione 54 nowoczesne autobusy, powstanie hala serwisowa oraz system zarządzania komunikacją. Jedną z umów na dostawę 39 pojazdów realizuje firma ze Słupska. Do gmin trafią autobusy marki Iveco. 25 z 39 powinno dotrzeć na Podkarpacie jeszcze w tym roku. Druga umowa – na 25 autobusów – prawdopodobnie zostanie podpisana z firmą Autosan.  

W ramach projektu swoje zadania realizują także poszczególne gminy. Jest to między innymi budowa przystanków, dróg, czy centrów przesiadkowych.  W Głogowie Małopolskim budowane jest właśnie nowoczesne ceterum przesiadkowe, z kolei w gminie Chmielnik wybudowano już parking Park&Ride.

W gminie Trzebownisko budowana jest droga gminna, która połączy Łukawiec i Wólkę Podleśną poprzez most na rzece Wisłok.

Wartość całego projektu transportowego dla zrzeszonych gmin wynosi 128 mln zł, z czego 87 mln to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Artur Sołek