23 stycznia 2021

Wartość przedsięwzięcia, które objęło stację, budowę nowego przystanku Rzeszów Zachodni oraz przebudowę wiaduktów i mostów  to  205 mln zł netto.

Modernizacja stacji Rzeszów Główny objęła przejazd kolejowo-drogowego przy ul. Mari Konopnickiej. Po przebudowie, skrzyżowanie wyposażone w nowe urządzenia zabezpieczenia zapewnia bezpieczny ruch pociągów i samochodów całą dobę.

Przed modernizacją przejazd czynny był tylko w godzinach 6.00 do 22.00. Od czwartku 21 stycznia ruch drogowy odbywa się całodobowo. Na skrzyżowaniu są nowe sygnalizatory i rogatki. Obsługa urządzeń prowadzona jest z Lokalnego Centrum Sterowania w Rzeszowie.

Na przejeździe wymieniono nawierzchnię jezdni. Gumowe płyty zapewniają lepszą odporność na uszkodzenia, które powodują ciężkie samochody. Piesi bezpiecznie mogą korzystać z chodnika o szerokości 2 m. 

Skrzyżowanie zmodernizowano z projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap III Rzeszów Główny”. Inwestycja współfinansowana ze środków  Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Iwona Kosztyła