13 listopada 2018

Desi Rinpoche, tybetański Mnich, bliski współpracownik Dalajlamy XIV będzie gościem specjalnym tegorocznej edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego „WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie” w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.

Podczas czterodniowego festiwalu zobaczyć będzie można 22 projekcje filmowe w czterech różnych salach kinowych oraz uczestniczyć w wykładach dotyczących praw człowieka. Festiwal organizowany przez WSPiA po raz 12. startuje w środę 14 listopada.

W tym roku podczas Objazdowego Festiwalu Filmowego „WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie” w WSPiA zobaczyć będzie można 22 różne filmy traktujące o łamaniu praw człowieka na całym świecie. Filmy jak co roku będzie można zobaczyć w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej (w dniach 14 – 16 listopada), Wojewódzkim Domu Kultury (17 listopada) i Powoli Cafe  (17 listopada). Pojawi się także jedno nowe miejsce festiwalowe, czyli Młodzieżowy Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Osmeckiego 51 (17 listopada).

Na festiwalu będzie można zobaczyć filmy całego świata m.in. z Danii, Finlandii, Chin, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kambodży, Polski, USA, Zimbabwe, Włoch, Niemiec i Szwecji. Wśród propozycji są filmy opowiadające o dramacie afgańskiej nastolatki, od której zależy los rodziny obawiającej się deportacji z Danii, o cmentarzysku łodzi na Lampedusie rosnących cenach łodzi, którymi afrykańscy migranci przepłynęli do Europy. Wśród polskich filmów jest reportaż z akcji blokowania harwesterów w Puszczy Białowieskiej. Uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć historie prania pieniędzy w Zimbabwe, utylizacja niewypałów po fińsku i dwóch nowojorskich wyspy – wysypiska śmieci i cmentarza dla bezdomnych. Będzie także mowa o nowych technologiach w służbie praw człowieka.

Podczas tegorocznego Festiwalu w WSPiA odbędą się również trzy ciekawe wykłady o tematyce praw człowieka. Gościem specjalnym Festiwalu będzie JE Desi Rinpoche – bliski współpracownik JŚ Dalajlamy XIV, który w czwartek 15 listopada opowie o „Mocy współczucia”. Podczas wykładów mowa będzie także o „Prawach kobiet i próby ich ograniczenia w XXI wieku” (14 listopada). Na ten temat mówić będzie Patricia Mitro, absolwentka WSPiA, prawnik, założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Centrum Poradnictwa Prawnego „PRAWNIKON” w Rzeszowie, Przewodnicząca Rzeszowskiej Federacji Kobiet Aktywnych, założycielka i Przewodnicząca Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet. W trzecim dniu Festiwalu z uczestnikami spotka się ks. dr Marek Story, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, który opowie o „Społecznych aspektach dyskryminacji”.

W pierwszym dniu Festiwalu Filmowego w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej rozstrzygnięty zostanie także XII Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka. 

Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” rozpocznie się w środę 14 listopada 2018 r. o godzinie 9:00 w auli WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej i potrwa do soboty 17 listopada 2018 r. Wstęp na wszystkie projekcje oraz wykłady festiwalowe jest bezpłatny! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc dla grup zorganizowanych obowiązują rezerwacje mailowo (festiwal@wspia.eu) lub telefonicznie (tel. 17 867 04 45)

Szczegóły dotyczące Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” można znaleźć na stronie www.wspia.eu.

 

Agnieszka Radochońska-Kloc