4 maja 2020

Prezydent Rzeszowa zdecydował. Od środy miejskie placówki będą otwarte. Czy dla wszystkich dzieci będą miejsca?

 Z ankiety rozesłanej w ubiegłym tygodniu do rodziców wynika, że ok. 25 proc. rodziców chce posłać dzieci do przedszkoli i 15 proc. do żłobków, dlatego otwieramy nasze placówki – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

O tym, ile dzieci może zostać przyjętych do przedszkoli zdecydował Główny Inspektorat Sanitarny. Liczba dzieci w jednym pomieszczeniu nie może przekraczać 12. Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci rodziców  pracujących w służbie zdrowia, formacjach mundurowych oraz handlu. Biorąc to pod uwagę, w żłobkach jesteśmy w stanie zapewnić miejsce dla wszystkich chętnych – mówi Chłodnicki. Inaczej jest w przedszkolach. W 12 placówkach liczba chętnych jest większa, niż liczba miejsc po obostrzeniach. W związku z tym będą obowiązywać kryteria postawione przez GIS. Rodzice będą musieli wypełnić deklarację o swoim miejscu pracy, aby skorzystać z preferencji.

Rodzice dzieci, których nie zostaną zakwalifikowane do przyjęcia do żłobków lub przedszkoli będą mogły pobierać zasiłek opiekuńczy do dnia 24 maja b.r.

Iwona Kosztyła