26 stycznia 2021

Według danych Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, w 2020 roku przeprowadzono 1 391 pobrań od Dawców zarejestrowanych.

Polsce co 40 min ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi, a około 700 pacjentów rocznie zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Dla wielu z nich jedyną szansą na życie jest Dawca niespokrewniony, tzw. „bliźniak genetyczny”.

Aby zostać potencjalnym Dawcą, nie trzeba wiele. Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. W Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej jest zarejestrowanych 1 917 214 aktywnych Dawców. Na szczęście jest coraz więcej osób, które chcą pomagać w innym, zostając dawcą szpiku.

 

Według danych Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, w 2020 roku przeprowadzono 1 391 pobrań od Dawców zarejestrowanych. Krwiotwórcze komórki macierzyste otrzymało 283 polskich Pacjentów oraz 1097 pacjentów zza granicy.

 

 

Iwona Kosztyła