25 listopada 2019

Główne uroczystości odbędą się we wtorek na rzeszowskim rynku.

We wtorkowe południe na rzeszowskim rynku w 106. rocznicę urodzin patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odbędą się uroczystości upamiętniające wielkiego człowieka, patrioty ale przede wszystkim żołnierza, który walczył o wolną i niepodległą Polskę. W tym dniu będziemy również świadkami podniosłej chwili związanej z okazaniem Sztandaru 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego a zarazem święta WOT, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackich terytorialsów z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy otrzymał sztandar wojskowy. Sztandar, który jest symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, czego Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy.

25 listopada ( poniedziałek ) w kościele św. Józefa na Staromieściu w Rzeszowie odbędzie się uroczysta msza święta. W miejscu , gdzie podczas II wojny światowej mieściła się siedziba Inspektoratu ZWZ-AK Rzeszów, której płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług” był inspektorem i gdzie 5 sierpnia 1945 r. poślubił Jadwigę Sicińską. Po zakończeniu mszy świętej dalsze uroczystości odbędą się na Alei Cieplińskiego, gdzie o godz. 18.00 przy pomniku żołnierzy wyklętych odbędzie się uroczysty capstrzyk.

****

Po głównych, wtorkowych  uroczystościach na rzeszowskim rynku rozpocznie się piknik wojskowy. Pokaz sprzętu oraz punkty promocyjne wystawią żołnierze 3.PBOT i WKU Rzeszów oraz funkcjonariusze Miejskiej Policji, Straży Granicznej, PSP i Służby Więziennej. Zwiedzający będą mogli obejrzeć sprzęt wszystkich służb mundurowych Podkarpacia. Ponadto porozmawiać o osobistych doświadczeniach w służbie.

Iwona Kosztyła