19 września 2018

Elektryczna taksówka to Nissan leaf. Prędkość maksymalna jaką może osiągnąć to 160 km/h. Za kierownicą Dominik Grabas. Jak mówi, za namową kolegi zamienił samochód spalinowy na ekologiczny, na decyzję wpłynęły również względy ekonomiczne.

Według jego obliczeń, koszt samochodu w leasingu jest podobny do kosztów jakie przeciętny taksówkarz musi ponieść miesięcznie za paliwo. Prędkość ekonomiczna Nissana leaf to 80/90 km/h. Jak mówi Dominik Grabas, jest to typowy samochód miejski. Moc samochodu to 150 koni mechanicznych, waga prawie 2 tony. Ładowarka, którą otrzymuje się w salonie ładuje samochód do pełna w 8 godzin. Ładowarka szybka ładuje w pół godziny samochód do 80%, następnie zwalnia.

W mieście na chwilę obecną jest pięć takich ładowarek. Jedna znajduje się przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji, kolejne w Millenium Hall, przy Plazie, w strefie w Jasionce i w salonie Nissana.

Z usług elektronicznej taksówki można korzystać za pośrednictwem Radio Taxi Rzeszów 19 191. Opłata, jak za tradycyjną taryfę, z tą różnicą, że elektryczna podwiezie nas na Rynek, gdzie wjazdu nie mają spalinowe taksówki. Właściciel firmy Wiesław Buż mówi, że projekt zakłada w najbliższym półroczu 10 takich ekotaksówek. Aktualnie firma poszukuje również producenta, który zmodernizuje samochód i dostosuje go do warunków miejskich. Chodzi o to, aby był mniej kosztowny, ale ekologiczny i ekonomiczny.

 

 

Docelowo klient będzie mógł zamówić konkretnie ekotaksi, ale jak dodaje Wiesław Buż, samochodów musi być w tym wypadku więcej.

Taksówki będą oznakowane panoramą miasta. Białe z zielonymi elementami.

Agnieszka Radochońska-Kloc