14 lipca 2019

Młodzi Strzelcy z wizytą w Wilnie.

Marszałek kazał nam, skazując nas na wielkość, latać wysoko jak orły, jak wolne ptaki […] Wy nam pokazywaliście, tak jak Marszałek Piłsudski, że trzeba szybować wysoko, że trzeba poświęcać się dla czegoś więcej niż interes własny. Za tę lekcję, za tę lekcję patriotyzmu dziś obecni tu w tym miejscu serdecznie Wam dziękujemy – mówił 7 lipca 2019 r. podczas uroczystego apelu pamięci na Cmentarzu na Rossie w Wilnie szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Te słowa stanowiły doskonałą lekcję patriotyzmu dla młodzieży ze Związku Strzeleckiego Strzelec z Sędziszowa Małopolskiego i Jarosławia, która uczestniczyła w obchodach 75. rocznicy operacji „Ostra Brama” w Wilnie w dniach 4-8 lipca 2019 r. Wśród delegacji z Podkarpacia był także przedstawiciel Strzelca ze Lwowa Eryk Matecki oraz sympatycy Związku. Wyjazd poprzedzony został wykładem w Sędziszowie Małopolskim przedstawiciela rzeszowskiego oddziału IPN dr. Jacka Magdonia – Głównego Inspektora ds. Orląt ZS Strzelec im. Józefa Piłsudskiego.

            W sobotę 6 lipca obchody 75. rocznicy operacji Ostra Brama rozpoczęto Mszą św. polową w Skorbucianach w intencji poległych, zmarłych i żyjących uczestników operacji „Ostra Brama” oraz ich rodzin. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Wojdatach i rektor kaplicy w Skorbucianach ks. Jerzy Witkowski wraz z kapłanami z Wileńszczyzny i Polski. Nabożeństwo odprawione zostało przy kwaterze poległych żołnierzy Armii Krajowej w Skorbucianach. Hołd wspólnie z weteranami II wojny światowej złożyli m.in. przedstawiciele polskich władz, wojska polskiego, Strzelcy i Polacy ze Skorbucian i Wileńszczyzny. Przysięgali Polsce wierność. Żołnierze Armii Krajowej byli tym pokoleniem, które w większości urodziło się w niepodległej Rzeczypospolitej; oni dobrze wiedzieli, bo wychowani byli przez swoich ojców i dziadów, jak cenna jest niepodległość i jak łatwo ja utracić, ale gdy się ją utraci, trzeba poświęcić wszystko, aby znów była wolna, że niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki daje opatrzność ludziom, narodom i państwom – mówił podczas uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który podczas uroczystości w Skorbucianach uhonorował weteranów medalami „Pro Patria”.

Później uczestnicy obchodów udali się do wsi Bogusze w gminie Mariampol rejonu wileńskiego, gdzie przy obelisku upamiętniającym aresztowanie dowódców Armii Krajowej przez NKWD 17 lipca 1944 r. odbyła się uroczystość złożenia kwiatów.

W niedzielę 7 lipca pierwszym elementem obchodów było złożenie wieńca na mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie przez marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego. I tutaj od rana przygotowaniem mauzoleum oraz grobów żołnierzy zajmowali się Strzelcy i Orlęta z Podkarpacia, czyszcząc grób Matki i Syna oraz żołnierzy, zawiązując na grobach żołnierzy biało-czerwone wstążki i stawiając znicze. To oni także stanowili oprawę uroczystości złożenia wieńca przez delegację z marszałkiem sejmu na czele.

Popołudniu 7 lipca kolejną część obchodów operacji wyzwolenia Wilna „Ostra Brama” rozpoczęła Msza św. we wspaniałym kościele pw. św. Teresy. W nabożeństwie przed majestatycznym ołtarzem głównym – jednym z najpiękniejszych na Litwie – udział wzięli weterani AK, uczestnicy powstania wileńskiego, którzy przyjechali na uroczystości w Wilnie na zaproszenie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, politycy, członkowie Związku Polaków na Białorusi, działacze społeczni, Strzelcy, harcerze, Polacy z Wilna i okolic. Zgromadzeni modlili się w intencji poległych, zmarłych i żyjących uczestników powstania wileńskiego oraz ich rodzin.

Następnie na Cmentarzu na Rossie miał miejsce uroczysty apel pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców. Obecna była orkiestra Wojska Polskiego, Strzelcy i Orlęta z Sędziszowa Małopolskiego i Jarosławia.  Chwała Bohaterom! Chwała Żołnierzom Armii Krajowej! I w tym świętym miejscu na Rossie, gdzie jest z nami duch Marszałka, duch jego żołnierzy, duch żołnierzy Armii Krajowej, gdzie nad nami unosi się duch Mickiewicza, Słowackiego i Lelewela, ślubujemy że będziemy szybować wysoko ku chwale, wielkości i potędze Rzeczpospolitej – mówił minister Kasprzyk podczas uroczystości, który wręczył także krzyże „Pro Patria”. Podczas uroczystości wydarzenia sprzed 75 lat przypomniał pochodzący z Wilna sędzia Bogusław Nizieński – weteran Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej oraz w latach 1999-2004 Rzecznik Interesu Publicznego. – To tu, na ulicach tego miłego miasta, rozległ się znowu szczęk broni i złowrogi świst kul. Rozgorzała uliczna walka na śmierć i życie. To garnizon wileński Armii Krajowej wsparty oddziałami nowogródzkiej AK stanął do śmiertelnej rozprawy z niemieckim okupantem, wystawiając mu rachunek krzywd – opowiadał i apelował do młodszych pokoleń Polaków o pamięć o tych wydarzeniach. Wieniec w imieniu Związku Strzeleckiego złożyli: insp. ZS Marek Matuła – Komendant Główny Związku Strzeleckiego, insp. ZS Jacek Magdoń – Główny Inspektor ds. Orląt oraz Bartłomiej Feret – dowódca Jednostki Strzeleckiej 2051 mjr. Władysława Rudolfa Wilka w Sędziszowie Małopolskim.

W ostatni dzień miały miejsce odwiedziny w pierwszym i jak na razie jedynym stacjonarnym hospicjum na Litwie, które stworzyła i prowadzi niezwykle charyzmatyczna s. Michaela Rak. W 2018 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał s. Michaeli Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznawany osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Nocleg zapewnił dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, któremu zostały przekazane upominki i gadżety m. in. z Radia VIA.

 

 

Organizatorem wyjazdu była Jednostka Strzelecka 2051 im. mjr. Władysława Rudolfa-Wilka i jej dowódca młodszy insp. Bartłomiej Feret.

Sponsorzy: Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Miasto i Gmina Sędziszów Małopolski.

Patronat medialny: Radio VIA Rzeszów.

W wyjeździe uczestniczyli dziennikarze TVP3 Rzeszów, którzy przygotują materiał z wyjazdu.

 

tekst i fot. Izabela Fac