27 stycznia 2021

W 2020 roku na rzeszowskim cmentarzu Wilkowyja przed pomnikiem Pamięci Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, odsłonięto tablicę, która ma przypominać o ofiarach niemieckiego totalitaryzmu.

Dokładnie rok temu reaktywowano działalność Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, w skład którego weszli wszyscy jeszcze żyjący byli więźniowie mieszkający w Rzeszowie. Obrali sobie na ten rok ważny cel – odrestaurować Pomnik Pamięci Ofiar Hitlerowskich Obozów Zagłady i Obozów Koncentracyjnych, znajdujący się na Cmentarzu Komunalnym w Rzeszowie. Mieli świadomość, że jeśli tego nie zrobią, to wraz z ich odejściem będzie powoli odchodziła w zapomnienie także pamięć o ludziach, z myślą o których postał ten pomnik.

Z inicjatywą odrestaurowania pomnika wyszły między innymi Stanisława Imiołek – była więźniarka obozów w Pustkowie, Ravensbruck i Oranienburgu, prezes okręgu rzeszowskiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych

Ten pomnik jest nie tylko symbolem na cmentarzu, to miejsce przypomina w rzeszach ludzi, którzy odeszli, a którym jesteśmy winni naszą pamięć – mówi dr Piotr Szopa – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie

W 2020 na rzeszowskim cmentarzu Wilkowyja przed pomnikiem Pamięci Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, odsłonięto tablicę,  która ma przypominać o ofiarach niemieckiego totalitaryzmu.

 

Iwona Kosztyła