4 marca 2022

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Przed dworcem kolejowym w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dotychczasową pomoc organizowaną przez rzeszowski magistrat.

Na dworcu kolejowym w Rzeszowie od zeszłego piątku działa punkt informacyjny dla uchodźców docierających do Stolicy Podkarpacia.

– Jesteśmy w miejscu, które stało się symbolem tego, co się dzieje w Rzeszowie przez ostatnie dziesięć dni. Symbolem opieki, troski, solidaryzmu z tymi, którzy w Europie cierpią – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas konferencji prasowej, które odbyła się w piątek przed dworcem.

Najważniejszymi osobami w tym czasie są tu ludzie w żółtych kamizelkach, mundurach, strojach ochronnych, którzy od pierwszego dnia wojny są na dworcu i starają się wspierać. To oni obok mieszkańców Rzeszowa są bohaterami tygodnia. Chcę zacząć od wielkich podziękowań dla tych fantastycznych ludzi, którzy tutaj są i codziennie pracują.  A pracują 24 godziny na dobę. Chcę podziękować także wszystkim fantastycznym mieszkańcom naszego miasta i regionu za wielkie serce, ofiarność i pomoc, które przez te ostatnie dni świadczą tym wszystkim, którzy cierpią, uciekają, potrzebują pomocy – dziękował Konrad Fijołek.

W punkcie na dworcu kolejowym uchodźcy mogą odpocząć, przewinąć dziecko, mogą otrzymać wyżywienie i lekarstwa.

Prezydent Konrad Fijołek podziękował dyrekcji PKP za możliwość organizacji punktu na dworcu. Podziękował także wszystkim którzy pomagają i włączają się w pomoc uchodźcom. 

Prezydent zaznaczył, że Podkarpacie jest województwem recepcyjnym i uchodźcy będą docelowo transportowani do innych regionów, gdzie będą znajdować się miejsca tymczasowego pobytu.

Artur Sołek, mat. pras.