16 listopada 2018

Neonatolodzy zabiegają o stworzenie pierwszego w Polsce Ośrodka Skoordynowanej Opieki dla Noworodków.

Dzięki wiedzy i z pomocą najnowocześniejszej, specjalistycznej aparatury medycznej jak urządzenie do hipotermii, respiratory, inkubatory, aparat USG i fachowej kadrze udaje się trafnie zdiagnozować małych pacjentów, zapewnić im profesjonalną opiekę lekarską, a tym samym odnosić sukcesy w leczeniu chorych noworodków, które mają szansę na życie i dobry rozwój. Oddział Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie zajmuje się wszechstronnie opieką nad małymi pacjentami, jednak zabiega o stworzenie pierwszego w Polsce Ośrodka Skoordynowanej Opieki dla Noworodków.

Nad wcześniakami w szpitalu czuwa sztab specjalistów. Jednak po wypisaniu niemowlaka do domu, także pomoc jest potrzebna. Nasze dzieci  mają ją zapewnioną  na oddziale,  jednak chcemy zrobić jeszcze więcej, czyli stworzyć bardziej skoordynowaną opiekę, by po wypisaniu do domu także nad nimi czuwać i pomagać  w rozwoju.  Między innymi chcemy zapewnić  pomoc wielu specjalistów,  z wielu dziedzin, w jednym miejscu i w jednym czasie.  Zależy nam na tym,  by rodzice nie musieli kilka razy w ciągu miesiąca odwiedzać różnych placówek, a tego oczywiście wymaga zdrowie  wrześniaków.  Mamy skonkretyzowane plany, jednak brakuje nam funduszy. Liczymy na wsparcie, także od osób prywatnych  – mówi dr n. med. Małgorzata Stefańska, ordynator Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii

17 listopada czyli w sobotę będzie obchodzony Światowy Dzień Wcześniaka. Na znak przyłączenia się do obchodów i czynnego w nich udziału, w piątek budynek Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 przy ul. Szopena jest podświetlony na fioletowo. Odbędzie się spotkanie małymi pacjentami oraz ich rodzicami.

17 listopada obchodzony będzie Dzień Wcześniaka. 

Iwona Kosztyła