25 maja 2021

W dniu przyjęcia do szpitala do porodu naturalnego Pacjentki mają wykonywany test antygenowy w kierunku SARS CoV-2.

Na ten moment czekają wszystkie kobiety w ciąży. PRO-FAMILIA jako pierwszy szpital w Rzeszowie w Dniu Matki przywraca porody rodzinne. Od środy 26 maja 2021 r. w porodzie naturalnym będzie mógł uczestniczyć ojciec dziecka.

Dobre wieści dla rodziców stają się faktem. Aby zadbać o komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie rodziców i ich pociech, szpital przygotował listę zasad i wytycznych, która będzie obowiązywać osobę towarzyszącą.

 

  • Po analizie obecnej sytuacji epidemiologicznej podjęliśmy decyzję o przywróceniu możliwości obecności taty przy porodzie naturalnym. Biorąc pod uwagę stosowane przez nas rygorystyczne zasady bezpieczeństwa oraz aktualną ilość zakażeń wiemy, że możemy zrobić ten ważny – pierwszy krok. Nie bez znaczenia jest również fakt, że prawie cały personel szpitala się zaszczepił – wyjaśnia dyrektor szpitala Radosław Skiba.

 

W dniu przyjęcia do szpitala do porodu naturalnego Pacjentki mają wykonywany test antygenowy w kierunku SARS CoV-2. Test będzie musiała mieć wykonana również osoba towarzysząca. W porodzie naturalnym nie będzie mogła uczestniczyć osoba z pozytywnym testem antygenowym oraz objęta kwarantanną lub izolacją.

 

  • Wyjątek stanowią osoby, które zaszczepiły się dwiema dawkami szczepionki przeciwko SARS CoV-2 lub mają dokument potwierdzający przebycie zakażenia SARS CoV-2 w przeciągu ostatnich 3 miesięcy – wyjaśnia dyrektor.

 

W ramach przyjętych zasad rodzice będą mogli być razem podczas trwania porodu oraz do 2 godzin po porodzie. Po przewiezieniu świeżo upieczonej mamy na oddział położniczy, tata będzie proszony o opuszczenie Szpitala.

 

W Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA rocznie przychodzi na świat blisko 5 tysięcy dzieci. Szpital oprócz nowoczesnego oddziału ginekologiczno-położniczego posiada oddział neonatologiczny z Intensywną Opieką Medyczną Noworodka, działający w oparciu o III najwyższy poziom referencyjny. Co oznacza, że na oddziale ratowane są dzieci i wcześniaki w stanach zagrożenia życia.

 

 

Iwona Kosztyła