11 grudnia 2019

Organizatorzy pragną, aby projekt stał się stałym elementem lokalnego krajobrazu społeczno-kulturowego.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli zainaugurowały nowy projekt Przystanek Historia Stalowa Wola. Spotkanie inauguracyjne, zatytułowane„Stalowa Wola – przedmiot szczególnego zainteresowania aparatu represji 1944–1990”, odbyło się w Auli Uniwersyteckiej im.„Solidarności” Stalowej Woli.

Organizatorzy pragną, aby projekt stał się stałym elementem lokalnego krajobrazu społeczno-kulturowego. W związku z tym zapraszają do współpracy wszystkich zainteresowanych współczesną historią, szczególnie w naszym środowisku i regionie. Chcą, aby w projekcie uczestniczyli naukowcy, historycy i pasjonaci zainteresowani historią.

Uroczystości towarzyszyła wystawa „Strajk w Hucie Stalowa Wola 22 VII – 1 IX 1988 r.” – na 12 planszach zaprezentowano genezę, przebieg i konsekwencję sierpniowej akcji strajkowej, podjętej przez pracowników jednego z największych zakładów południowo-wschodniej Polski.

Na ekspozycji przedstawiono też wsparcie mieszkańców Stalowej Woli i okolicznych miejscowości oraz pomoc lokalnego Kościoła katolickiego dla strajkujących.

Iwona Kosztyła