23 lutego 2019

Pierwsza w tym roku przysięga żołnierzy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” odbędzie się w Łańcucie.

W najbliższą niedzielę 24 lutego o godz. 12.30 na rynku w Łańcucie odbędzie się pierwsza w tym roku przysięga „Terytorialsów” 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Słowa roty przysięgi wojskowej w obecności rodzin, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów, oraz mieszkańców Podkarpacia wypowie 104 żołnierzy.

Przysięgę poprzedzi msza święta w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Łańcucie, która rozpocznie się o godz. 11.00. „Terytorialsi” będą przysięgać na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej, który w 105. rocznicę urodzin patrona brygady powierzono w opiekę 3.PBOT. Uroczystości towarzyszyła będzie asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” oraz Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

To wyjątkowa przysięga ponieważ wezmą w niej udział najmłodsi żołnierze, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci, którzy postanowili ferie zimowe spędzić z WOT. Tuż obok uroczystości będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będący na wyposażeniu brygady, który zaprezentują żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Ponadto wystawione zostanie stoisko promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać o nowotworzonej formacji, o szkoleniu „Terytorialsów” w czasie ćwiczeń rotacyjnych i zintegrowanych. Dodatkowo chętni będą mogli zaczerpnąć informacji dotyczących tego, jakie należy wykonać kroki, aby wstąpić do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się w na obiektach szkoleniowych w Rzeszowie. Organizatorami „szesnastki” był rzeszowski batalion lekkiej piechoty, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia „Terytorialsów” – trwa ono trzy lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu. Cykl szkolenia, który trwa trzy lata podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego. W czasie trwania szkolenia podstawowego, równocześnie w brygadzie odbywało się szkolenie wyrównawcze oraz ćwiczenia rotacyjne.

Iwona Kosztyła