1 grudnia 2019

Przysięgę poprzedzi msza święta w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku.

Pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. W najbliższą niedzielę 1 grudnia na rynku w Leżajsku odbędzie się czwarta w tym roku przysięga żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

Słowa roty przysięgi wojskowej na sztandar podkarpackich terytorialsów w obecności rodzin, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów oraz mieszkańców Podkarpacia wypowie 90 żołnierzy. Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach szkoleniowych w Rzeszowie, ale także duże przeżycie dla jej uczestników – mówi płk. Dariusz Słota, dowódca podkarpackich terytorialsów

Przysięgę poprzedzi msza święta w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku, która rozpocznie się o godz. 11.00, następnie około godz. 12.00 uroczystości przeniosą się na Plac Mariacki. Obok centralnych obchodów będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będący na wyposażeniu Podkarpackiej Brygady, który zaprezentują żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

Iwona Kosztyła