6 sierpnia 2018

Potwierdzono wystąpienie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw rolnych w woj. podkarpackim. To pierwsze ognisko w naszym województwie i jednocześnie już 185 ognisko ASF w Polsce. O pomoc rolnikom apelował podkarpacki PSL.

Sytuacja podkarpackich rolników z miesiąca na miesiąc jest coraz trudniejsza – mówi poseł PSL Mieczysław Kasprzak. –Wpływają na to zarówno niskie ceny owoców w skupach oraz wykryty ostatnio wirus afrykańskiego pomoru świń. Dlatego  domagamy się konkretnych działań.

Ostatnio ognisko ASF wykryto w woj. podkarpackim w gminie Cieszanów. Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny, zwraca uwagę, że służby zajmujące się ASF mają ograniczone możliwości finansowe. Zbigniew Micał dyrektor rzeszowskiego biura zarządu PSL dodaje, że zagrożone są inne, większe gospodarstwa w województwie.

Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej, mówi, że tak trudnej sytuacji w rolnictwie, jaka jest obecnie, nie pamięta. –Koszty zbioru owoców miękkich przekraczają aktualnie wartość surowca. – Mamy w kraju plantacje, na których nie było zbiórki owoców, zwłaszcza czarnej porzeczki, maliny czy wiśni. Jak dodaje, w tym samym czasie sprowadzane są do Polski mrożone owoce np. z Ukrainy.

Agnieszka Radochońska-Kloc