26 listopada 2020

W 2019 r. granica skrajnego ubóstwa wyliczona przez IPSS wynosiła 614 zł na osobę miesięcznie w jednoosobowym gospodarstwie domowym.

Bez łazienki, ciepłej wody, z 10 złotymi w kieszeni, które mają wystarczyć na cały dzień. W trudnej sytuacji są zarówno młodzi ludzie, jak i emeryci. Problem ubóstwa odbija się także na dzieciach. 6 proc. małoletnich, czyli ponad 300 tysięcy dzieci, żyje w skrajnym ubóstwie.  Problemy – nie tylko finansowe – pogłębiła pandemia koronawirusa. To najnowsze wskazania Raportu o Biedzie 2020, czyli zbioru statystyk i ludzkich historii opracowanych przez Szlachetną Paczkę.

 

Liczby dają do myślenia i są obrazem codzienności wielu milionów Polaków, niestety także na Podkarpaciu – mówi Koralina Magryś, regionalny ordynator do spraw promocji Szlachetnej Paczki

 

W 2019 r. granica skrajnego ubóstwa wyliczona przez IPSS wynosiła 614 zł na osobę miesięcznie w jednoosobowym gospodarstwie domowym i 1658 zł miesięcznie w przypadku czteroosobowej rodziny z dwójką dzieci poniżej czternastego roku życia. Autorzy raportu wskazują, że życie poniżej tego minimum „stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka”.

Iwona Kosztyła