11 marca 2019

W 2019 r. zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

W Niedzielę minął dokładnie rok od pierwszej niedzieli bez handlu. W 2018 r. były jeszcze dwie niedziele handlowe w miesiącu. Od stycznia 2019 r. wszedł w nowy etap – od tego miesiąca obowiązuje tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu. Niewykluczone jednak, że przepisy o zakazie handlu w niedziele się zmienią, o czym wspomniał niedawno premier Mateusz Morawiecki.

Rząd dokonuje przeglądu tego, jaki wpływ na mniejsze i większe sklepy, ale przede wszystkim na ludzi, miała ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę. Z danych GUS wynika, że zakaz uderzył głównie w małe sklepiki – mówi dr Jacek Rodzinka, ekonomista z WSIiZ w Rzeszowie, dlatego, być może te zmiany zostaną wprowadzone w życie.

„Mimo sporej wiedzy i pewnego przyzwyczajenia do obowiązującego zakazu handlu, blisko 46 proc. badanych wskazuje, że dwie niedziele nieobjęte zakazem handlu były znacznie lepszym rozwiązaniem

To jest jedna z ważniejszych reform i dla klientów, i dla pracowników, która w Polsce udała się od wielu lat. Te dobre przyzwyczajenia wchodzą nam powoli w krew i to widać – mówi Stanisław Jakim, szef rzeszowskiej Solidarności

W 2019 r. zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Iwona Kosztyła