3 marca 2021

Studentem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Filii w Ustrzykach Dolnych może być każdy uczeń w wieku 7-12 lat, uczęszczający do szkoły na terenie gminy Ustrzyki Dolne.

Tematyka warsztatów dotyczyć będzie zagadnień związanych z elektroniką i programowaniem. Uczestnicy poznają takie elementy jak buzzery (głośniki) czy tact-switch (przyciski). Zaznajomią się z pierwszymi czujnikami, dowiedzą się też co to są silniki oraz jak je programować, aby móc wykonać zadane ruchy. Natomiast na jednym z wykładów przeniesiemy się na „pole bitwy” tworząc maszyny do miotania pocisków. Zastanowimy się też nad istotą wody, zadając sobie pytanie: co jest tak niezwykłego w substancji, która stanowi aż 70% masy naszego ciała? Dowiemy się również jakie procesy zachodzą wewnątrz drukarki, a czego nie widać gołym okiem, a także na jednym z wykładów zobaczymy jak działa laser i czym światło laserowe różni się od takiego, które daje nam Słońce albo żarówka. Gwarantujemy, że przeprowadzone eksperymenty zachwycą i wprowadzą w osłupienie niejednego naszego małego studenta!

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą. Fundacja chcąc rozszerzać tematykę zajęć podpisała umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim na podstawie, której powstał DUT. Zajęcia prowadzone są również w Rzeszowie oraz pozostałych Filiach: Mielcu, Dębicy oraz w Jaśle.

Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Wykłady i warsztaty prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.

 

Rekrutacja rozpoczyna się od 6 marca o godz. 10:00 i będzie trwać do 15 marca (włącznie).O zapisach decyduje kolejność zgłoszeń! Dostępnych będzie jedynie 60 miejsc! Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

 

Zasady rekrutacji i jej poszczególne etapy dostępne będą na stronie organizatora: https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja

Iwona Kosztyła