4 maja 2021

Na Podkarpaciu do egzaminów maturalnych przystąpiło nieco ponad 21,5 tysięcy osób.

Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników rozpoczęli ważny etap w swoim życiu. Ruszyły tegoroczne egzaminy maturalne. Na Podkarpaciu do egzaminów maturalnych przystąpiło nieco ponad 21,5 tys. osób.  W tej grupie jest prawie 5 tyś absolwentów z ubiegłych lat, którzy chcą zdać oblaną maturę, albo poprawić swój wynik z wybranych przedmiotów. To ważne o tyle, że od wyników matury zależy przyjęcie na studia. Pierwszy dzień to obowiązkowy tekst z języka polskiego.

Jeden z tematów rozprawki maturalnej brzmiał:”Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu”. Rozprawkę trzeba było napisać, odwołując się do – niezwykle często występującej na maturze – „Lalki” Bolesława Prusa.  Tuz po wyjściu z sali egzaminacyjnej uczniowie w większości byli zadowoleni. Jak mówią maturzyści z ILO w Rzeszowie, mimo wszystko nauka zdalna pozwoliła im się dobrze przygotować  do egzaminów

 

Maturzyści będą musieli – tak jak w latach ubiegłych – obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma jednak obowiązkowych egzaminów ustnych i obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Zarówno język polski, jak i matematykę oraz wybrany język obcy należy zdać na minimum 30 procent, aby cieszyć się z zaliczenia całego egzaminu dojrzałości.

 

Iwona Kosztyła