21 stycznia 2022

Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej upamiętni bohaterów Powstania Styczniowego ziemi strzyżowskiej. W przypadającą dziś rocznicę tego wydarzenia uroczystości odbędą się w Strzyżowie, Dobrzechowie i Gogołowie. Msza świętą  w kościele farnym w Strzyżowie rozpoczęły  się uroczystości  poświęcenia grobu weterana Powstania Styczniowego Antoniego Jabczyńskiego. Po Mszy świętej zgromadzeni udali się na cmentarz komunalny „Na Krzywulę”, gdzie został  poświęcany grób wyremontowany staraniem rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Powstanie styczniowe odcisnęło duże piętno na naszej narodowej historii, tożsamości ale tez mentalności ludzi, także tych z naszego terenu, którzy nie wahali się ruszyć do powstania. Takim przykładem jest między innymi szeregowy Antoni Jabczyński – mówi dr Piotr Szopa, historyk z krzeszyckiego odziali IPN

Znicze zapłoną także na cmentarzu w Dobrzechowie, na grobach na grobach Antoniego Edwarda Koźmiana i Stanisława Koźmiana, związanych z Hotelem Lambert. W Gogołowie upamiętniony zostanie tez gen. Ignacy Kruszewski bohater Polski i Belgii, uczestnik Powstania Listopadowego, wybitny dowódca i organizator wojskowy.

 

 

Iwona Kosztyła