24 lutego 2020

Krzyż ma ok. 3 metrów wysokości i waży ok. 200 – 300 kg

Silny wiatr z niedzieli na poniedziałek złamał y  krzyż na szczycie 62-metrowej wieży kościoła salezjanów w Przemyślu. Nie spadł on jednak na ulicę, ale zawisł na instalacji piorunochronu.

 Po oględzinach zdecydowano o wezwaniu Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego w Rzeszowie. Według szacunków pracujących na miejscu strażaków, krzyż ma ok. 3 metrów wysokości i waży ok. 200 – 300 kg.

Kościół salezjanów znajduje się w centrum Przemyśla. Ul. św. Jana Nepomucena, przy której się znajduje, na wysokości kościoła została wyłączona z ruchu. Utrudnienia potrwają kilka godzin. Budowę kościoła św. Józefa, którym opiekują się księża salezjanie, rozpoczęto 12 sierpnia 1912 r. Projekt przygotował architekt, profesor Akademii w Turynie Mario Ceradini, przy współpracy z architektem Stanisławem Majorskim i inżynierem Stefanem Mullerem z Krakowa. Prace przerwała I wojna światowa. Wznowiono je dopiero po jej zakończeniu. Świątynia utrzymana jest w stylu neogotyckim. Uwagę zwraca ołtarz główny przypominający ten z bazyliki mariackiej w Krakowie oraz posadzka i polichromia kościoła. Kościół mariacki przypomina także na zewnątrz strzelista 62-metrowa wieża, zwieńczona krzyżem. Kościół oraz ołtarz główny został konsekrowany 6 listopada 1927 roku, a pierwszą Mszę św. odprawił jego fundator biskup Anatol Nowak.

 

Info:  Kai

Iwona Kosztyła