14 stycznia 2021

fot. Port Lotniczy Rzeszów Jasionka

Mimo spadku liczby pasażerów lotnisko w Jasionce ma się nadal rozwijać.

„Ponad 230 tysięcy pasażerów obsłużył w 2020 roku port lotniczy Rzeszów-Jasionka, który – podobnie jak wszystkie lotniska w Polsce i na całym świecie – dotkliwie odczuł skutki pandemii COVID-19. Spadek liczby podróżnych o 70 procent w porównaniu z rekordowym rokiem 2019 to efekt administracyjnych zakazów wykonywania lotów, cięć w siatkach połączeń i ogólnego spadku popytu na podróże lotnicze.” – czytamy w komunikacie prasowym Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka.

W 2020 roku największą popularnością cieszyło się połączenie z Rzeszowa do Warszawy – blisko 70 tys. pasażerów. Wśród kierunków zagranicznych największą popularnością cieszyły się loty do stolicy Wielkiej Brytanii, obsługiwane przez linie Ryanair. Na trasie z Rzeszowa na lotnisko Stansted podróżowało blisko 40 tys. osób, zaś do podlondyńskiego Luton prawie 20 tys. Łącznie na wszystkich kierunkach Ryanair przewiózł blisko 140 tys. pasażerów.

W minionym, najtrudniejszym w historii branży lotniczej, roku byliśmy skoncentrowani przede wszystkim na utrzymaniu płynności finansowej spółki i optymalizowaniu kosztów jej działalności. Równocześnie analizowaliśmy nowe możliwości rozwoju, bo czas pandemii to czas głębokich zmian na rynku, które chcemy wykorzystać – mówi Adam Hamryszczak, prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Ważnym wydarzeniem wieńczącym 2020 rok było pojawienie się w Jasionce linii Wizz Air i inauguracja połączenia z Eindhoven. Pasażerowie przyjęli też z zadowoleniem nowe wakacyjne trasy zaoferowane przez LOT, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Mam nadzieję, że w nadchodzącym sezonie letnim wraz z przewoźnikami zaproponujemy równie ciekawą ofertę – dodaje Adam Hamryszczak.

W roku 2020 z lotniska w Jasionce poszczególni przewoźnicy obsługiwali następujące trasy:

– LOT – Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Zadar, Barcelona, Saloniki, Burgas;

– Ryanair – Londyn (Stansted i Luton), Manchester, Bristol, East Midlands, Dublin;

– Lufthansa – Monachium;

– Wizz Air – Eindhoven.

Artur Sołek, mat. pras.