4 lutego 2020

Rocznie w Polsce odnotowuje się około 165 tysięcy zachorowań.

Ponad czterysta osób w Polsce średnio jednego dnia dowiaduje się, że chorują na nowotwór. To najnowsze dane Polskiego Towarzystwa Onkologicznego pochodzące z Krajowego Rejestru Nowotworów. Rocznie w Polsce odnotowuje się około 165 tysięcy zachorowań na nowotwory oraz ponad 99 tysięcy zgonów z tego powodu.Dziś 4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem.

U kobiet najczęściej występującym nowotworem od wielu lat jest rak piersi, płuca oraz trzonu macicy. Panie są coraz bardziej świadome i coraz częściej i chętniej się badają. U mężczyzn najczęściej diagnozowanym nowotworem jest rak jelita grubego, płuca oraz gruczołu krokowego. Lekarze przekonują, że coraz więcej historii pacjentów udowadnia, że nowotwór to nie wyrok. W Polsce żyje już ponad milion osób, które w ciągu ostatnich piętnastu lat usłyszały taką diagnozę. Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje szanse na wyleczenie – mówią pacjenci

W ramach tzw. 'białej soboty” związanej z obchodami światowego Dnia Walki z Rakiem wiele osób skorzystało z oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w placówek onkologicznych na terenie całego kraju.

Iwona Kosztyła