10 października 2018

Szkolne Dni Kariery w I LO odbywa się cyklicznie. Uczestniczą w nim nie tylko maturzyści, ale także uczniowie młodszych klas kierunkowych.

Czy można zaplanować ścieżkę zawodową już na początku szkoły średniej? Odpowiedzi na pytanie jak przekuć marzenia w działanie, szukali uczniowie I LO w Rzeszowie, którzy wzięli udział w Szkolnych Dniach Kariery. Podczas spotkania uczyli się tworzyć „biznesplan na życie”, określać swoje miejsce na mapie zawodów czy wybierać uczelnię i kierunek kształcenia. Pomagali im w tym zaproszeni goście. którzy opowiadali o swojej pracy i ścieżce zawodowej. Zarówno maturzyści jak i uczniowie młodszych klas mogli porozmawiać między innymi z adwokatem lekarzem, matematykiem czy ekonomistą.

Poprzez takie spotkanie chcemy uczniom pomoc w wyborze uczelni, zawodu i przyszłości. Dla tych młodych ludzi to kolejna szansa na zdobycie dodatkowej wiedzy, która może okazać się bardzo ważna i decydująca – mówi Dorota Rakoczy, pedagog szkolny, organizatorka dni kariery

O swojej pracy i ustalaniu drogi kariery opowiadał Tomasz Hermaniuk, ekonomista z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Marzenia są dobre, jednak trzeba je przekuwać na plan i działanie.

Decyzja o życiowym wyborze w tym wieku nie jest łatwa. Młodzi ludzie mają dylemat czy wybrać to co zapewni im dobrą przyszłość czy spełnić swoje marzenia. Takie spotkanie to kolejna pomoc w przemyśleniu decyzji czy zweryfikowania swoich naszych planów. A uczniowie marzą przede wszystkim o ty, by praca była dla nich pasją, choć zaznaczają jednocześnie, że pieniądze też mają duże znaczenie i także ten element biorą pod uwagę, wybierając kierunek studiów.

Szkolne Dni Kariery w I LO odbywa się cyklicznie. Uczestniczą w nim nie tylko maturzyści, ale także uczniowie młodszych klas kierunkowych.

Iwona Kosztyła