12 grudnia 2020

W związku z 39. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaplanowała inicjatywy będące wyrazem pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń. 

Grudzień 1981 r. był dla Polaków dramatycznym okresem, w czasie którego nasza wolność po raz kolejny została zagrożona. Obchodząc rocznicę tych tragicznych wydarzeń, pamiętajmy o wysiłkach milionów Polaków, którzy walczyli przede wszystkim o wolną Polskę. – Pamiętajmy o tych, którzy więzieni i internowani nie wyrzekli się ideałów, lecz z podniesioną głową znosili wszelkie upokorzenia. Pamiętajmy o nich wszystkich i przekazujmy tę pamięć kolejnym pokoleniom – podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, która w tym roku – w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 – realizuje projekty „Niepodległa – Bohaterstwo Pokoleń” oraz „Niepodległa – Umiłowana Ojczyzna”.

13 grudnia br. na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie rozbłysną światła patriotycznej  iluminacji (od godz. 17). Będzie to wizualne uczczenie ofiar stanu wojennego 13 grudnia. Iluminacja będzie włączeniem się w kampanię społeczną Instytutu Pamięci Narodowej pad hasłem: „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Inicjatywa nawiązuje do gestu solidarności, jaki do Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Wówczas do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. W Bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do rodaków mówiąc: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknach Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz. Po 39 latach zachęcamy do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego tym samym gestem.

Zapraszamy również do wysłuchania audycji radiowej pn. „Idea Solidarności na Podkarpaciu”. Program Andrzeja Zajdla, z udziałem przedstawicieli Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, będzie nawiązywał do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, wydarzeń związanych z powstaniem i funkcjonowaniem Solidarności oraz działaniami osób represjonowanych i opozycjonistów z  województwa podkarpackiego. Audycja zostanie wyemitowana 13 grudnia o godz. 20.05 na antenie Polskiego Radia Rzeszów i będzie połączona z konkursem wiedzy dla słuchaczy (szczegóły tutaj https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/idea-solidarnosci-na-podkarpaciu-audycja-radiowa-i-konkurs-dla-sluchaczy/ ).

Na naszej podstronie „Niepodległa” będą także dostępne inne ciekawe inicjatywy, wyświetlone w  formie online:

– koncert pt. „Kultura Solidarności”, nagrany z okazji czterdziestej rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” – wydarzeń, które dały początek tak zwanemu „Karnawałowi Solidarności”. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, z jaką mierzy się Polska i świat w ostatnich miesiącach, tegoroczne świętowanie przybrało inną niż dotychczas formę. Z tej okazji, Fundacja Przyszłość Pokoleń zorganizowała internetowy koncert, mający na celu uczczenie tej ważnej dla Polaków rocznicy.

Koncert dostępny tutaj:

https://rzeszow.uw.gov.pl/niepodlegla/stulecie-odzyskania-niepodleglosci/ ​​

–  wystawa on-line „Stan wojenny 1981–1983″, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentująca podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

Wystawa do pobrania dostępna tutaj:  https://rzeszow.uw.gov.pl/niepodlegla/aktualnosci/

Iwona Kosztyła