10 kwietnia 2020

Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku zwalczania choroby COVID-19 wspierają samorządy. Tym razem zasilili samorząd i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Łańcucie.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3.PBOT) przez trzy dni pomagali w drugim etapie dystrybucji żywności dla mieszkańców Łańcuta. Akcja została zorganizowana przez samorząd łańcucki i PCK – oddział w Przeworsku. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, działania wymagały zrozumienia i dobrego przygotowania logistycznego oraz wsparcia żołnierzy WOT z powiatu łańcuckiego.

St. szer. OT Gabriel Leniart żołnierz kompanii łańcuckiej, wolontariusz i wiceprezes oddziału rejonowego PCK w Przeworsku powiedział – „… w ciągu trzech dni przy współpracy z oddziałem rejonowym PCK w Przeworsku oraz MOPS w Łańcucie, niesiemy pomoc przy pakowaniu oraz dystrybucji żywności dla osób najbardziej potrzebujących z Łańcuta. Rozwożąc i rozdając żywność mieszkańcom, widzimy serdeczność oraz uśmiech na ich twarzach. Hasło „ZAWSZE GOTOWI, ZAWSZE BLISKO”, które nosimy na mundurach oraz w sercach, tutaj znajduje w stu procentach odzwierciedlenie, co nas niezwykle motywuje do działania w obecnych trudnych chwilach”.

Na potrzeby realizacji tych zadań, w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej funkcjonuje koordynator ds. wsparcia i dystrybucji żywności. Jego rolą jest utrzymywanie kontaktu z ośrodkami pomocy społecznej (OPS) i Caritasem, w celu koordynowania dystrybucji środków żywnościowych. Po otrzymaniu danych z OPS, prowadzący angażuje właściwe terytorialnie bataliony, które rozmieszczone są w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Żywność pobierana jest z magazynów lub banków żywności i dostarczana wojskowym transportem do osób potrzebujących.

Pierwsza praktyczna współpraca została nawiązana z Caritasem Archidiecezji Przemyskiej, GOPS-em w Zarzeczu, Przeworsku i MOPS-em w Kolbuszowej, Nowej Dębie, Ustrzykach Dolnych, Baligrodzie oraz Nisku. W sumie terytorialsi z Podkarpacia dostarczyli blisko 80 ton żywności do osób potrzebujących.

 

Iwona Kosztyła