21 marca 2019

IPN Oddział w Rzeszowie zaprasza 28 marca 2019 r. w godz. 9.00 - 14.00 na II Turniej „Gwieździstej Eskadry” i I Turniej „Misia Wojtka” do Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach.

Ropczyce to szczególne miejsce, bo właśnie tutaj Wojciech Sieroń, nauczyciel informatyki, zaraził pasją do gier planszowych swoich uczniów. Jest on recenzentem wielu gier, współorganizatorem konferencji „Edukacja na planszy” oraz turnieju „Gwieździstej Estrady”. Od ubiegłego roku do rozgrywek dołączyło kilkanaście miast z całej Polski. 

Po raz dziewiąty w Ropczycach, a już po raz drugi w całej Polsce rozegrane zostaną międzyszkolne zawody historycznych, edukacyjnych gier planszowych opowiadających o zmaganiach polskich lotników z najsłynniejszej lotniczej jednostki Gwiaździstej Eskadry. Uczniowie, w trzyosobowych drużynach, odtwarzać będą walki lotników z jednostek, które łączy godło Gwiaździstej Eskadry.

7 Eskadr broniła Lwowa przed bolszewikami w 1920 roku, 111 Eskadra walczyła przeciwko Luftwaffe na Warszawą we wrześniu 1939 roku, a Dywizjon 303 Warszawski im. T. Kościuszki wsławił się pod niebem Anglii w 1940 roku i później w czasie II wojny światowej. I od nazw tych jednostek pochodzą tytuły historycznych gier planszowych zaprojektowanych przez Karola Madaja, a wydanych przez IPN. Gry cieszą się dużą popularnością, bo ich proste zasady czynią je przystępnymi dla każdego, kto jest zainteresowany historią polskiego lotnictwa. Ponadto dołączone do gier broszury historyczne są kapitalnym wprowadzeniem w dokonania polskich lotników na tak różnych samolotach i w czasie ważnych dla naszej historii wojen.

W rozgrywkach uczestniczą uczniowie szkół podstawowych i średnich, którzy w czasie kilku rund eliminacji starają się zdobyć dla swoich drużyn punkty. Najlepsze ekipy rywalizują następnie w finałach. Najlepsi będą mieli okazję reprezentować nasz region w ogólnopolskich finałach, które rozegrane zostaną w czasie trzydniowej wizyty w centrum polskiego lotnictwa, w Szkole Orląt w Dęblinie.

                                                                                                                                 W corocznych wiosennych turniejach bierze udział od 50 do ponad 100 uczniów z różnych szkół. Pełne emocji rozgrywki odbywają się pod hasłem „Zwyciężaj bez pychy, przegrywaj bez urazy” co pozwala dołączyć do walorów historycznych także aspekty wychowawcze. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

informacja prasowa