27 marca 2019

W piątek 22 marca 2019 r. w Publiczne Bibliotece w Przemyślu miał miejsce finał XVIII edycji Konkursu Historycznego "Twierdza Przemyśl". I kolejny już raz "twierdza została zdobyta" przez młodych pasjonatów historii miasta i I wojny światowej.

Finałowi przysłuchiwał się przedstawiciel wiceprzewodniczącego sejmiku Jerzego Cyprysia. 48 uczniów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych z Przemyśla oraz powiatu wzięło udział w XVIII edycji konkursu. Do finału zakwalifikowało się po pięciu uczniów w kategorii szkoły podstawowe oraz gimnazja.

Jak zawsze emocje towarzyszyły finałowi konkursu. Finaliści musieli wykazać się wiedzą o dziejach twierdzy Przemyśl, także poprzez rozpoznawanie na starych fotografiach fragmentów budowli, jak i wydarzeń oraz postaci. Ważnym elementem była znajomość historii I wojny światowej, której ważną częścią była właśnie twierdza i jej dzieje.

W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali:

I miejsce-Kacper Soroń Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Przemyślu (opiekun Aniela Leszczak),

II miejsce- Emilia Matwijec Szkoła Podstawowa w Stubnie (opiekun Barbara Jaroch-Kohut),

III miejsce-Amelia Rozpędowska Szkoła Podstawowa w Siedliskach (opiekun dr Tomasz Zając).

Wyróżnienia otrzymali: Tomasz Nasiewicz Szkoła Podstawowa w Kaszycach (opiekun Maciej Duda) i Urszula Chlipała Szkoła Podstawowa Nr 14 w Przemyślu (opiekun Joanna Tomaka – Chlipała).

Zwycięzcami wśród gimnazjalistów zostali:

I miejsce – Aleksandra Stasiowska Zespół Szkół w Birczy (opiekun Maciej Duda),

II miejsce – Konrad Trojnar Gimnazjum w Orłach (opiekun Agnieszka Dudziak),

III miejsce – Jakub Wodecki Gimnazjum w Stubnie (opiekun Barbara Jaroch-Kohut).

Wyróżnieni zostali: Kacper Lipowski Gimnazjum przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Przemyślu (opiekun Barbara Trzyna) oraz Kacper Mach Niepubliczne Gimnazjum MORAWA w Przemyślu (opiekun Jacek Bazak).

 

Po części konkursowej Grzegorz Poznański wygłosił prelekcję „Miejsca pamięci”. Tegoroczną edycję konkursu historycznego honorowym patronatem objęli prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk Waldemar Wiglusz i prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu-prof. dr hab. Jerzy Motylewicz.

Organizatorem konkursu byli SP 15 w Przemyślu i Przemyska Biblioteka Publiczna. Koordynatorem konkursu był dr Marcin Duma z SP nr 15 w Przemyślu.

Współorganizatorami konkursu i fundatorami nagród byli Sejmik Województwa Podkarpackiego, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, radni Miasta Przemyśla Mirosław Majkowski, Ewa Sawicka, Małgorzata Gazdowicz, dr hab. Andrzej Zapałowski, Marcin Kowalski, Robert Bal, Bogumiła Nowak i Paweł Zastrowski, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek, Archiwum Państwowe w Przemyślu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Przemyślu, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, 5 Batalion Strzelców Podhalańskich, Grupa Rekonstrukcji Historycznych ARTYLERIA, dwumiesięcznik Podkarpacka HISTORIA, sklep Komputronik.

Patronat medialny: Katolickie Radio VIA Rzeszów, Podkarpacka Historia, Nasz Przemyśl.

Izabela Fac