10 listopada 2019

Obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie rozpoczną się o godz. 10 mszą w kościele farnym. Następnie uroczystości przeniosą się na plac Wolności.

Obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie rozpoczną się o godz. 10 mszą w kościele farnym.Następnie uroczystości przeniosą się na plac Wolności.Tam o godz. 11.45 odbędzie się złożenie meldunku dowódcy garnizonu Rzeszów, odegrany zostanie hymn państwowy i odsłonięty zostanie pomnik przedstawiający Józefa Piłsudskiego na Kasztance.

Odlany z brązu Marszałek na Kasztance to jeden z największych takich monumentów w kraju. Pomnik, który zaprojektował krakowski rzeźbiarz Władysław Dudek, jest odlany z brązu, ma 4,80 m wysokości i waży 2,5 tony. Marszałka postawiono na 3,5-metrowym postumencie.

W programie znalazły się m. in. także wystąpienie prezesa zarządu Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, wystąpienie wojewody, marszałka i prezydenta Rzeszowa oraz defilada.

Kolejnym punktem ceremonii będzie defilada po ul. Piłsudskiego, w której udział weźmie Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich rzeszowian do udziału w święcie.

Patronat nad uroczystościami w Rzeszowie objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W poniedziałek w Rzeszowie odbędzie się siódma już edycja Biegu Niepodległości. Blisko 2 tysiące biegaczy wystartują o godz. 11.11 spod centrum handlowego Plaza przy al. Rejtana.

Iwona Kosztyła