30 stycznia 2019

Interdyscyplinarnego Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych powstanie przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Ma służyć badaniom między innymi nad adhd, depresją, czy chorobą Alzheimera.

W głównej mierze będzie ośrodkiem przeznaczonym dla dużych zwierząt, w którym obiektem badawczym będą świnie. Ale niewykluczone są również króliki, myszy, szczury. Stąd kontrowersje powstałe za sprawą petycji na jednej z globalnych sieci internetowych aktywistów. Ponad 10 tys. osób podpisało się pod żądaniem natychmiastowego wycofania decyzji o wprowadzeniu eksperymentów i badań na zwierzętach. Uczelnia zarzuty odpiera i mówi, że takie centrum jest niezbędne do prowadzenia badań, które służą wszystkim – mówi prorektor uczelni ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą – prof. dr hab. nauk weterynaryjnych Marek Koziorowski.

Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych przy URZ jest potrzebne, zwłaszcza w kontekście otworzonego kierunku lekarskiego:

Prof. Piotr Tutka, farmakolog, który wielokrotnie brał udział w badaniach nad lekami, mówi, że są określone światowe wymogi dotyczące testowania leków, a badania na zwierzętach są wymagane do procesu rejestracji leku.

Jak dodają naukowcy, proces wykonywania badań jest obwarowany licznymi przepisami i wymogami dotyczącymi między innymi osób, które mogą je przeprowadzać. Inwestycja to koszt ok. 18 mln zł, z czego dofinansowanie to ok. 12 mln zł.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – będzie realizowany w konsorcjum naukowym z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ma być gotowy do końca przyszłego roku.

Agnieszka Radochońska-Kloc