4 października 2018

Od poniedziałku w Leżajsku działa niezwykła kawiarnia. Prowadzą ją osoby niepełnosprawne. Projekt powstał dzięki funduszom unijnym. Kawiarnia mieści się budynku Dworca PKP, a jej inicjatorem był Zakład Aktywności Zawodowej z Nowej Sarzyny.

Zakład Aktywności Zawodowej z Nowej Sarzyny jest miejscem pracy kilkudziesięciu osób niepełnosprawnych. Zakład prowadzi działalność skupioną wokół trzech obszarów: gastronomia (podopieczni produkują pierogi, sałatki, kanapki), stolarnia (produkcja regałów, skrzynek, nóżek do łóżek), wikliniarstwo (produkcja ogrodzeń czy koszy).

Działalność gastronomiczna od października została poszerzona o kawiarnię „Poczekalnia”, która znajduje się w podziemiach budynku Dworca PKP w Leżajsku. Natomiast na piętrze powstaje mini-bar, w którym niepełnosprawni będą sprzedawać to co sami wyprodukują.

Działalność ZAZ oraz kawiarni „Poczekalnia” ma swój początek przed blisko dwudziestoma laty kiedy powstało Stowarzyszenie „Dobry Dom”. Przewodzi mu Marek Piechuta, który sam jest niepełnosprawny, i jak mówi: „Zakład Aktywności Zawodowej pozwala wykluczonym społecznie odnaleźć się we współczesnym świecie”.

Posłuchaj relacji o działalności niepełnosprawnych z Ziemi Leżajskiej

 

Artur Sołek