19 marca 2021

W regionie bez pracy pozostaje 90,5 tys. osób, w większości kobiet.

Do podkarpackich powiatowych urzędów pracy w styczniu 2021 roku trafiło 2655, a w lutym już 4168 nowych ofert zgłoszonych przez pracodawców. Tylko co czwarta z nich pochodziła z sektora publicznego. Najwięcej ofert złożyli pracodawcy z terenu miasta Rzeszowa, powiatu mieleckiego, dębickiego i jarosławskiego. Najmniej z terenu powiatów brzozowskiego, krośnieńskiego i bieszczadzkiego.

Wzrost ofert wynika z początków wzrostu zapotrzebowania w sektorze usług, handlu i przetwórstwa przemysłowego. Oferty pracy w rolnictwie mogą wzrosnąć w przyszłych miesiącach wraz z początkiem sezonu, ale wzrost nie będzie odnotowany w urzędach pracy, gdyż pracodawcy bardzo rzadko zgłaszają tego typu oferty.

Na pewno spora grupa przedsiębiorców obserwuje rozwój epidemii i od tego uzależnia dalsze decyzje. Znaczna część podmiotów gospodarczych na Podkarpaciu zatrudnia do 5 osób, w tym duża część to firmy prowadzące jednoosobową działalność.

Na Podkarpaciu w lutym, w porównaniu do stycznia 2021 roku, liczba bezrobotnych wzrosła o 278 osób. W regionie bez pracy pozostaje 90,5 tys. osób, w większości kobiet.

Iwona Kosztyła