24 stycznia 2019

Tytuł wystawy – Wszystko widzę jako sztukę – to słowa Julity Wójcik. Muzeum próbuje pokazać właśnie tę powszechność sztuki i jej różnorodność. Dzieci przekonają się, że mogą robić najróżniejsze rzeczy: obierać w galerii ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski. Traktujemy najmłodszych widzów poważnie – nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii.

Większość z nich nie została stworzona z myślą o dziecięcym odbiorcy. Dzieła z kanonu polskiej sztuki współczesnej wybrano tak, aby działały na wyobraźnię i odwoływały się do przeżyć znanych każdemu dziecku. Ich forma i historie dotyczące ich powstania powinny zainteresować nie tylko dzieci, ale i dorosłych zwiedzających. Wraz z ekspozycją przygotowana została książka w przystępny sposób opowiadająca o twórczości prezentowanych tu artystów. Taka forma ich przedstawienia pozwoli oswoić dzieci ze sztuką współczesną i zapamiętać najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej. Poprzez zabawę, warsztaty i spotkania z artystami przybliży dzieciom i ich opiekunom świat sztuki współczesnej.Wystawie towarzyszy także bogata oferta edukacyjna skierowana do wszystkich grup wiekowych i osób niepełnosprawnych.

Artyści: Alfons Karpiński, Ryszard Winiarski, Maurycy Gomulicki, Julita Wójcik, Monika Drożyńska, Jan Dziaczkowski, Katarzyna Przezwańska.

Agnieszka Radochońska-Kloc