16 września 2019

Wypożyczalnia rowerów w Krośnie rozszerza pilotażowy program. Do oferty trafiło 40 autonomicznów jednośladów 4G. Ich zaletą jest brak konieczności odstawiania pojazdu do stacji.

System wypożyczania rowerów w Krośnie działa od czerwca. Stworzyła go grupa Arcus & Romet. Na terenie miasta uruchomiono 7 stacji, po 12 rowerów w każdej. 

Pilotażowy projekt komercyjnych wypożyczalni potrwa do końca września, ale już od początku uruchomienia usługi zainteresowanie nią było bardzo duże. To spowodowało, że w Krośnie system został rozszerzony o rowery 4G (czwartej generacji). W mieście pojawiło się aż czterdzieści takich modeli.

– Główną zaletę stanowi możliwość pozostawienia wypożyczonego roweru poza istniejącymi stacjami w ich bezpośrednim sąsiedztwie lub w specjalnie oznakowanych strefach. Rowery są odpowiednio zabezpieczone i wyposażone w nadajniki GPS, co pozwala na łatwe zlokalizowanie i sprawdzenie, czy zostały oddane do wyznaczonych stref – tłumaczy Grzegorz Grzyb, Wiceprezes Zarządu Arkus & Romet.

Wypożyczenie roweru 4G jest możliwe poprzez Romet Rental – aplikację na smartfonie z systemem Android lub iOS z włączoną funkcją Bluetooth i GPS. To różnica w stosunku do rowerów z wypożyczalni stacjonarnych – tam z usługi można skorzystać zarówno poprzez aplikację, jak i stronę internetową oraz specjalny panel, znajdujący się przy każdej ze stacji. Aby dokonać wypożyczenia, należy się zarejestrować i postępować zgodnie z instrukcjami, wyświetlającymi się w aplikacji – zeskanować kod QR i poczekać na otwarcie się zamka przy rowerze.

Kwota minimalna, potrzebna do skorzystania z usługi, to 29 złotych w tzw. „portfelu” (stan konta w aplikacji). Cena za minutę jazdy wynosi 10 groszy, a maksymalny okres wypożyczenia to 12 godzin (lub tak długo, jak pozwalają na to środki na koncie). Wypożyczenie roweru autonomicznego wyklucza jednoczesne skorzystanie z roweru stacjonarnego, a ponadto każdy użytkownik może wypożyczyć maksymalnie 1 rower. W odróżnieniu od rowerów stacjonarnych modele autonomiczne nie muszą być oddawane na specjalne stanowiska, a w kilkunastu specjalnych strefach na terenie miasta (nadajnik GPS rozpozna, czy zwrócony rower znajduje się w jej obrębie). Nieoddanie pojazdu w wyznaczonym obszarze będzie wiązało się z naliczeniem opłaty w wysokości 200 zł.

materiały prasowe