1 marca 2019

Wystawę można oglądać w holu Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w holu Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie została otwarta wystawa „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”. W tym okresie istniało ok. 1000 podziemnych związków młodzieżowych skupiających blisko 11 tys. działaczy przeciwstawiających się nowemu zniewoleniu.

IPN przywołał do świadomości społecznej zapomniane sylwetki młodzieżowej konspiracji antykomunistycznej i oddał im należyty hołd – mówi Bogusław Wójcik, historyk z rzeszowskiego IPN, które przygotowało wystawę

Wystawa przypomni nieznane historie konspiracyjnych organizacji, które były tworzone spontanicznie i niezależnie przez młodzież w latach 1944/1945–1956. Szacuje się, że w tym czasie istniały przynajmniej 972 podziemne związki młodzieżowe, skupiające ok. 11 tys. członków. Zakładali je we wszystkich regionach uczniowie, studenci, młodzi robotnicy i chłopi w wieku 14–21 lat. Przyświecały im te same cele: przekonanie społeczeństwa do kontynuowania oporu i obrony własnego systemu wartości. Zasadniczym jednakże zadaniem było odzyskanie niepodległości, rozumianej jako warunek restytucji wolności osobistej.

Wystawę można oglądać w holu Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Iwona Kosztyła