8 września 2021

Miniony weekend minął pod znakiem wielu atrakcji w LKJ Zabajka położonego w Głogowie Małopolskim. Klub zorganizował dwudniowe zawody jeździeckie, w skokach przez przeszkody oraz w ujeżdżeniu.

Zostały rozegrane Mistrzostwa Podkarpacia 2021 w ujeżdżeniu oraz finał Zabajka CUP 2021 – cyklicznych zawodów w skokach przez przeszkody rozgrywanych pod honorowym patronatem Burmistrza Głogowa Małopolskiego Pawła Baja.

Na starcie Mistrzostw w Ujeżdżeniu stanęło blisko 30 zawodników i zawodniczek, głównie z regionu Podkarpackiego, ale nie tylko. Mistrzostwa rozegrano w czterech kategoriach, dwóch na poziomie towarzyskim i dwóch (junior młodszy i junior/młody jeździec) na poziomie regionalnym (zawodowym).

Na poziomie towarzyskim w niższej kategorii A, zwyciężył Wiktor Nidecki zaś drugie miejsce wywalczył Bartosz Dec (obaj ze stajni Batos). Natomiast trzecie miejsce wywalczyła zawodniczka gospodarzy (LKJ Zabajka) Maja Bańkowska.  W kategorii B, wyższej, pierwsze miejsca zajęła zawodniczka z podkarpacia bez przynależności klubowej Julia Pasternak, drugie Natalia Hadała również zawodniczka bez przynależności klubowej stacjonująca na co dzień w prywatnej stajni w pobliskim Przewrotnem. Podium uzupełniła Magdalena Bardo ze stajni Batos.

Mistrzem podkarpacia w kategorii Junior Młodszy została Julia Preisner, zawodniczka z Rzeszowa bez przynależności klubowej.  Wicemistrzostwo wywalczyła Julia Bawor, zawodniczka UKJ Promyk Albigowa. Tytuł drugiego wicemistrza przypadł w udziale  Magdalenie Szymulańskiej zawodniczce UKJ Lalin.

W kategorii Junior/Młody Jeździec tytuł mistrzowski wywalczyła Zofia Ombach, zawodniczka LKJ Zabajka, wicemistrzem została Emilia Babiarz ze stajni w Porębach Kupieńskich, zaś drugim wicemistrzem została również zawodniczka gospodarzy LKJ Zabajka Gabriela Kozak.

W ramach zawodów skokowych Zabajka Cup 2021 rozegrano 5 dwudniowych zawodów. Na to złożyły się zawody eliminacyjne rozegrane  w maju, czerwcu, lipcu i w sierpniu, oraz rozegrane w sobotę półfinały i w niedzielę finały. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach: kategoria 60 cm i kategoria 80 cm. W całym cyklu na starcie kategorii 60 rywalizowało blisko 80 zawodników natomiast w kategorii 80 cm nieco ponad 50 zawodników.

Ostatecznie w kategorii 60 cm zwyciężyła Klaudia Rak stacjonująca na co dzień w prywatnej stajni w pobliskim Przewrotnem, drugie miejsce zajęła zawodniczka LKJ Zabajka Zofia Ombach zaś miejsce trzecie wywalczyła Zuzanna Halastra ze stajni Batos. Zwycięzcą w kategorii 80 cm została Aneta Szpunar z klubu Jazda konna w Rudniku Łańcuckim, zaś podium uzupełniły zawodniczki LKJ Zabajka: druga Aleksandra Kmieć i trzecia Patrycja Kotula (obie mieszkanki gminy Głogów Młp.).

Na koniec należy też podziękować konikom towarzyszącym zawodnikom w trakcie zawodów, ponieważ bez ich trudu nie było by tych sukcesów.

Organizator serdecznie dziękuje panu Pawłowi Bajowi, Burmistrzowi Głogowa Małopolskiego za objęcie patronatem cyklu zawodów rozgrywanych pod szyldem Zabajka Cup 2021 i ufundowanie pięknych pucharów i nagród dla zwycięzców obu kategorii.

Dziękujemy także pani Joannie Preisner i Sylwii Sypień za ufundowanie nagród rzeczowych dla zawodników w ujeżdżeniu. Pani Małgorzacie Komisarz za wykonanie flots, panu Eugeniuszowi Mrozowskiemu za zasponsorowanie pucharów i medali oraz Paniom Patrycji Frąk i Oli Raczkowskiej za nagrody rzeczowe dla zawodników w skokach przez przeszkody.

LKJ Zabajka zapowiada kontynuację w następnym roku z poszerzeniem rozgrywek o kategorię 100 cm. A w tym jeszcze roku, 16 października zaprasza na tradycyjne święto koniarzy – HUBERTUSA.