18 września 2018

Terenowa, historyczna, miejska gra terenowa „Szare Szeregi” odbędzie się w Rzeszowie w sobotę.

Wiesz kto i w jaki sposób namalował kotwicę na Pomniku Lotnika w 1942r.?Słyszałeś kim był „Wesoły”? Znasz historię akcji, które organizowali młodzi harcerze? Miedzy innymi takie pytania pojawią się podczas terenowej historycznej gry miejskiej Szare Szeregi”, która w sobotę odbędzie się w Rzeszowie. Wezmą w niej udział harcerze, ale dołączyć mogą także mieszkańcy miasta. Fabuła gry oparta jest na wydarzeniach z czasów II drugiej wojny światowej.Jej organizatorami są 2. Drużyna Harcerek „Zielona Dwójka” i 1. Drużyna Harcerzy „Czarna Jedynka” z Rzeszowa.

Gra ma na celu uczczenie pamięci członków Szarych Szeregów, budowanie świadomości patriotycznej poprzez interaktywną nauka historii. W manewrach w przestrzeni miejskiej młodzież będzie mogła wykazać się sprawnością i poszerzyć wiedzę historyczną. Na podzielone na patrole grupy na każdej ze stacji będą czekały zadania z różnych technik, w tym z pierwszej pomocy, wiązania węzłów, łączności (używania telefonów polowych) czy terenoznawstwa. Po wykonaniu każdego zadania, patrol będzie otrzymywał punkty i dowiadywał się czegoś o historii harcerstwa w czasie II wojny światowej – mówią harcerki z „ Zielonej Dwójki”

27 września 1939 r. trudna sytuacja kampanii wrześniowej wymusiła na kierownictwie Związku Harcerstwa Polskiego decyzję o kontynuacji pracy harcerskiej w konspiracji. Jakiś czas później organizacja ta przyjęła nazwę Szare Szeregi – przypomina współorganizator przedsięwzięcia Piotr Twardowski.

Gra ma przypomnieć tamte wydarzenia oraz pomóc młodemu pokoleniu lepiej zrozumieć historię naszego kraju. Gra rozpoczyna się w piwnicach rzeszowskiego ratusza, gdzie uczestnicy zdobywają dowody tożsamości z czasów niemieckiej okupacji, tzw. kennkarty. Z wystawionymi na nazwiska autentycznych członków Szarych Szeregów kennkartami muszą przejść patrolowany przez Niemców fragment miasta. Mają m.im. namalować znak Polski Walczącej, przekazać meldunek, czy skorzystać z rikszy. Będzie lekcja historii i dobra zabawa – zapewniają harcerki

Gra miejska „ Szare szeregi” odbędzie się w Rzeszowie 22 września w ramach akcji Harcerski Start, W planie jest także Festiwal Piosenki Harcerskiej „Krajka”, Bieg Zawiszaków oraz wiele innych atrakcji.

Iwona Kosztyła