14 września 2021

W środę (15.09.br.) o godz. 18:00, w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce", dr hab. Aleksander Hall, prof. WSIiZ, wygłosi wykład otwarty.

Definicja demokracji jest stosunkowo prosta: jest to ustrój, w którym władza należy do obywateli. Obywatele sprawują ją poprzez swoich przedstawicieli, wybieranych bezpośrednio lub pośrednio. W praktyce istnienie ustroju demokratycznego wiąże się z licznymi zagrożeniami, co współcześnie dostrzec można bardzo wyraźnie. Jakie sytuacje są dla demokracji najbardziej groźne i jak się przed nimi bronić? Problem ten omówi dr hab. Aleksander Hall, prof. WSIiZ.

 

Wielki Brytyjski polityk Winston Churchil powiedział, że demokracja jest najgorszą formą rządów, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu. I rzeczywiście wydaje się, że w naszej cywilizacji, cywilizacji zachodniej, demokracja jest dzisiaj przez olbrzymią większość ludzi uważana za coś naturalnego. Za coś niekwestionowanego. A jednak demokracja jest taką formą rządów, która czasem ulega schorzeniom, czasami bardzo poważnym schorzeniom. Stąd tytuł wykładu „Zainfekowana Demokracja” – mówi dr hab. Aleksander Hall, prof. WSIiZ.

Wystąpienie będzie transmitowane na  Facebooku WSIiZ .

Iwona Kosztyła