27 września 2018

fot. Jerzy Dowgiałło

W Rzeszowie trwa Festiwal "Źródła Pamięci. Szajna Grotowski Kantor". Dziedzictwo trzech wielkich reformatorów teatru okazuje się wciąż żywe i inspirujące dla kolejnych pokoleń reżyserów, aktorów, krytyków teatralnych, artystów - plastyków.

Otwarciem wystawy zatytułowanej „15 wystawa” Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Teatrze Maska rozpoczęło się wydarzenie. Jan Szupek, kurator wystawy mówi, że ta odsłona to rysunki Marty Ignerskiej. –To bardzo osobiste prace na papierze, wspaniałe obrazy, finezyjne od strony technicznej, ale też jest w nich dużo humoru. Są tam notatki i frazy francuskie z początków nauki języka francuskiego autorki.

Na otwarcie Festiwalu organizatorzy przygotowali dwie premiery. W Teatrze Maska publiczność obejrzała Zemstę Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Aignera. Monika Szela, dyrektor Teatru, zwraca uwagę, ze jest to reżyser na którego czekają teatry w całej Polsce. – Czekaliśmy kilka sezonów artystycznych zanim udało nam się tak dopiąć terminy, aby tak wybitny twórca, jakim jest Paweł Aigner i jego współpracownicy, mogli na rzeszowskich scenach zadebiutować. Szczególnie Paweł – reżyser,  Magdalena Gajewska współpracuje z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej. Serdecznie Państwa zapraszam, bo to jest jednak klasyczny tekst, ale w zupełnie nieklasycznym wydaniu.

Obok kontekstów romantycznych myślą przewodnią tegorocznej edycji jest mit Fausta, człowieka pragnącego poznać tajemnicę wszechrzeczy i nieśmiertelności. Do tej idei wprost w swojej twórczości odwoływał się Jerzy Grotowski, a także Józef Szajna, który sięgnął po „Fausta” Joanna Wolfganga Goethego w 1971 roku. W tej edycji sięgnęła po niego Aneta Adamska. spektakl wchodzi do regularnego repertuaru:

Nowy sezon w Przedmieściu zaczynamy od Fausta, będziemy go teraz grać zaraz na początku oraz przez kolejne weekendy, ale też wznawiamy inne spektakle. Nie miałam w tym roku żadnej tremy podczas organizacji Festiwalu. Cieszę z tego spotkania, z tego, że przyjeżdżają goście, że przychodzą widzowie i teraz już na tym etapie to pozostaje mi tylko cieszyć się z tych spotkań i tą atmosferą się napełniać.

Dziś widzowie obejrzą dwa spektakle. Monodram Ireny Jun  „MATKA MAKRYNA” i ”REQUIEM”  Teatru Barakah.

 

Agnieszka Radochońska-Kloc