22 czerwca 2021

Przed wakacjami sanepid kontroluje bary i restauracje, a także kąpieliska.

Prawie 800 barów i restauracji skontrolował od maja do 20 czerwca podkarpacki sanepid. Kontrole prowadzone są w przydrożnych lokalach gastronomicznych, jak również w miejscowościach turystycznych i będą realizowane do końca sierpnia. Inspektorzy sprawdzają czystość pomieszczeń, jakość surowców czy sposób ich przechowywania.

Niestety uchybienia się zdarzają – mówiła na naszej antenie Elżbieta Niedźwiedź-Ziobro kierownik oddziału higieny żywienia i żywności Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Inspektorzy nałożyli do tej pory 75 mandatów karnych na ponad 14 tys. zł i wydali 65 decyzji administracyjnych nakazujących usunięcie usterek technicznych.

Sanepid kontroluje nie tylko bary i restauracje, ale także kąpieliska pod kątem jakości wody. W tym sezonie letnim na Podkarpaciu funkcjonować będzie 10 kąpielisk i 7 miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Można już kąpać się na kąpielisku w Rzeszowie i w Łopuszce Małej w powiecie przeworskim oraz Podwolinie w powiecie niżańskim.

Jak powiedziała w Radiu VIA Urszula Mikulska, kierownik oddziału higieny komunalnej kontrole wody prowadzone są regularnie. Jak zaznaczyła, warto wypoczywać nad sprawdzonym przez sanepid kąpieliskiem, ponieważ kąpanie się w niesprawdzonej wodzie może przynieść dokuczliwe dolegliwości zdrowotne, a szczególnie niebezpieczne są sinice.

Wprawdzie jak mówiła Urszula Mikulska dane nie wskazują na możliwość szerzenia się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 poprzez korzystanie z wody w kąpielisku, ale zgodnie z wytycznymi Inspekcji Sanitarnej na plaży czy np. pomostach należny pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska