25 czerwca 2019

Międzynarodowa Konferencja „Jak mówić o Sprawiedliwych?” rozpoczyna się dziś w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. To pierwsze tego typu wydarzenie w regionie.

Przyjechali specjaliści m.in. z Izraela, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Będą zastanawiać się jak prezentować i popularyzować zagadnienia związane z tymi, którzy w czasie Holokaustu zdecydowali się pomóc prześladowanym Żydom, nierzadko narażając życie swoje, bliskich, sąsiadów, przyjaciół.

Tytuł konferencji nie tyle świadczy o poszukiwaniu jednolitych rozwiązań w prezentowaniu sylwetek Sprawiedliwych, ile ma skłonić do przemyśleń na temat, w jaki sposób są one już prezentowane – powiedziała w Radiu Via Anna Stróż-Pawłowska, dyrektor muzeum w Markowej.

W czasie konferencji zostanie pokazana wystawa “Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady”, której oficjalna prezentacja odbędzie się dziś o godz. 17. Konferencja „Jak mówić o sprawiedliwych potrwa do czwartku 27 czerwca i będzie odbywać się w Muzeum w Markowej i Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska