11 lutego 2019

W naszym regionie rozpoczęły się ferie zimowe. 13 tysięcy uczniów, będzie mogło oderwać się od obowiązków szkolnych i skorzystać z różnych form wypoczynku. Ponad 4 tysiące osób, wykorzysta ten czas uczestnicząc w zimowiskach, półkoloniach i spotkaniach w domach kultury. Czy wszystkie zostały zorganizowane w sposób bezpieczny i legalny?

Gwarantem legalności wypoczynku jest zgłoszenie go do odpowiedniej bazy. Organizatorzy wypoczynków dla dzieci i młodzieży, mieli obowiązek zgłosić ten fakt do Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, termin na zgłoszenie wynosił 21 dni przed rozpoczęciem wyjazdów czy spotkań. Jak mówi Bożena Pasieka Dyrektor Wydziału Jakości i Zarządzania w Podkarpackim Kuratorium Oświaty w Rzeszowie – Do chwili obecnej obowiązek ten spełniło 357 podmiotów.

Jednak nie wszyscy spełniają powyższe wymagania. Rokrocznie w naszym regionie mają miejsce wypoczynki nielegalne. Jak rodzice mogą sprawdzić czy dziecko wypoczywa w bezpiecznym miejscu? Wystarczy kliknąć na stronę www.wypoczynek.men.gov.pl tam pojawia się baza wypoczynku. Należy wejść na stronę Województwa Podkarpackiego i tam poszukać czy dany wypoczynek jest legalny. Jeśli wypoczynku tam nie ma to znaczy, że został zorganizowany nielegalnie. Te pobyty też się zdarzają i jeśli mamy zgłoszenie o takim pobycie, przyjeżdżamy tam i niestety ten wypoczynek zostaje zamknięty – wyjaśnia Bożena Pasieka.

Dlaczego tak ważne jest by odpoczynek był zgłoszony do kuratorium? Przy zgłaszaniu wypoczynku organizator zobowiązany jest przedstawić szereg dokumentów, potwierdzających bezpieczeństwo i dobrą organizację pobytu, sprawdzane są opinie straży pożarnej na temat budynków w których ma odbywać się zimowisko, dokumentacja wykwalifikowanej kadry i wiele innych. Również w trakcie trwania ferii, miejsca te będą losowo sprawdzane. Pobyty nielegalne tj. nie zgłoszone do kuratorium, nie podlegają jakiejkolwiek kontroli zarówno przed jak i w trakcie trwania zimowych ferii, nie dając przy tym gwarancji bezpieczeństwa. 

Podkarpackie Kuratorium Oświaty przypomina, że osoby posiadające informacje o odbywających się nielegalnych formach wypoczynku, mogą ten fakt zgłaszać do kuratorium pisemnie lub za pomocą telefonu interwencyjnego 728 832 622.

Arleta Blok