16 września 2018

Jak szukać własnych korzeni? na to pytanie odpowiadał Marek Gieroń – kierownik Oddziału Informacji i Udostępniania Archiwum Państwowego w Rzeszowie, podczas spotkania w Atelier Aparat Caffe w Rzeszowie

Genealogiczne spotkanie, to trzecia część projektu ,,Mikrohistorie” prowadzonego przez Fundację Rzeszowską. Uczestnicy spotkania, dowiedzieli się jakie kroki należy podjąć, by poznać własne korzenie, oraz by umiejętnie szukać dalekiej rodziny i być może w efekcie stworzyć drzewo genealogiczne.

Od czego zacząć? Zacząć należy przede wszystkim od siebie, swoich rodziców i dziadków – mówił Marek Gieroń. Należy przeszukać swoje rzeczy, stare zakurzone szuflady na strychu. Może się okazać że tam są cenne dla nas informacje m.in. zdjęcia, z opisem, datą, imieniem, na podstawie których możemy już jakąś informacje zdobyć. Kolejno przechodzimy do członków swojej rodziny, oni pamiętają kiedy się urodzili, mogą pamiętać gdzie urodzili się ich rodzice, bądź skąd przybyli do obecnego miejsca zamieszkania. Istotnym elementem poszukiwań są również cmentarze. Wiemy, że poszukiwana osoba zmarła i została pochowana w danym cmentarzu, sięgamy do księgi parafialnej i pozyskujemy informacje gdzie i kiedy się urodziła – dodaje Marek Gieroń.

W spotkaniu uczestniczyło kilkanaście osób. Wiele z nich już rozpoczęło poszukiwania swoich przodków – chce rozbudować swoje drzewo genealogiczne, bo już częściowe informacje mam. Ze strony ojca mam jednak za mało informacji o swoich przodkach. Drzewo genealogiczne robię dla przyszłych pokoleń – mówiła jedna z uczestniczek.

Przed nami jeszcze jedno spotkanie genealogiczne i jeszcze dwie zbiórki wspomnień. Cały czas akcja trwa i sukcesywnie spływają do nas zdjęcia i inne materiały. Raz dwa i przystępujemy do ich opracowywania, ponieważ będą one  opublikowane jesienią ,w dedykowanej platformie internetowej pod nazwą Rzeszowskie Archiwum Społeczne – dodaje Ilona Dusza Kowalska koordynator projektu ,,Mikrohistorie”.

Kolejne spotkanie genealogiczne o nazwie ,,Poszukiwania przodków. Studium przypadku.”, odbędzie się 28 września w Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24. Wstęp bezpłatny.

Arleta Blok