20 listopada 2023

Jeszcze do 24 listopada można nadsyłać prace do XVII Przeglądu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży. Bohaterem tegorocznej edycji jest Jan Matejko, polski malarz, twórca obrazów historycznych.

Konkurs tradycyjnie adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z powiatu jasielskiego. Jego rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród odbędzie się 7 grudnia br. Wystawa pokonkursowa potrwa do końca tego roku.

Przegląd, który od samego początku cieszy się sporym zainteresowaniem wśród młodszych odbiorców, ma na celu rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej, wspieranie rozwoju talentów i umiejętności plastycznych oraz prezentację i popularyzację plastycznej twórczości młodzieży. Co roku konkursowi towarzyszy inny temat przewodni. Tegoroczny, poświęcony jest Janowi Matejce, ponieważ przypada 185. rocznica jego urodzin oraz 130. rocznica śmierci. W swoich dziełach artysta ukazywał zarówno te wzniosłe, jak i tragiczne w skutkach losy Rzeczypospolitej. Oprócz monumentalnych obrazów historycznych, Matejko tworzył także portrety. Malował zarówno swoich bliskich, jak i osobistości ze współczesnych mu elit. Jednym z ostatnich jego dzieł był cykl portretów „Poczet królów i książąt polskich”, które w świadomości Polaków na stałe zapisały się jako wizerunki dawnych władców

JDK

Piotr Mazurkiewicz

Skip to content